Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekty badawcze

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 
Inicjatywa OPB w IF UJ jest dofinansowana przez Instytut Filozofii UJ w ramach projektu „Zintegrowany system zdalnego nauczania w IF UJ”

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przykładowe projekty

Poniżej proponujemy przykładowe formy, w które można ubrać swoje naukowe przedsięwzięcia. Jak zawszę w nauce - nie możemy się do nich ograniczać, lecz wskazanie możliwych ścieżek zawsze jest przydatne. Poniżej umieszczamy ponadto wzory projektów, które zgodzili się udostępnić ich autorzy - jeśli sam jesteś autorem jakiegoś, skontaktuj się z nami i pomóż nam wszystkim rozwijać tę stronę.

Artykuł naukowy – podstawowa jednostka rozwoju współczesnej nauki. Nie wyczerpuje ona z pewnością organizmu nauki, ale każde przedsięwzięcie badawcze krąży wokół artykułów w czasopismach naukowych. Artykuł to sposób powiedzenia - zrobiłem coś nowego i wartościowego w nauce.

Wyjazd na konferencję – projektem będzie znalezienie odpowiedniej konferencji, ustalenie planu prowadzącego do realizacji celu czyli wystąpienia, kwerenda, analiza, spisanie abstraktu, dopracowanie wystąpienia i podsumowanie całego procesu.

Przetłumaczenie artykułu – spodobał Ci się artykuł anglojęzyczny omawiany na zajęciach? Zaproponuj prowadzącemu oraz współuczestnikom zajęć zorganizowanie zespołu który podejmie się próby tłumaczenia poznając zarazem głębiej dany temat.

Opracowanie zaawansowanego skryptu z danego zagadnienia – można nazwać to małym podręcznikiem – jego celem jest raczej szersze przedstawienie danych zagadnień niż dokładne rozważanie wszystkich szczegółów. Zbierzcie się w grupę na kursie i wspólnie z prowadzącym (sprawdzi czy nie palniecie jakiejś głupoty i wskaże miejsca wymagające uzupełnień) stwórzcie skrypt. Jeśli będzie naprawdę dobry to stanie się materiałem e-learningowym a autorzy otrzymają wynagrodzenie.

Napisanie i złożenie wniosku na profesjonalny grant – jeśli jesteście przekonani że wasze badania powinny wejść na wyższy poziom, ale brakuje im instytucjonalnego, finansowego wsparcia, zbierzcie zespół i przez czas trwania projektu wspólnie napiszcie wniosek o grant. Najlepiej jeśli zespół będzie się składał ze studentów wszystkich stopni i pracowników naukowych – prawdziwy naukowy kombajn.

Prowadzenie błoga tematycznego – nasz świat nieustannie się cyfryzuje, tak też dzieje się z filozoficznymi przestrzeniami. Blog to miejsce, w której uzewnętrzniamy nasze rozważania, dzięki czemu możemy nawiązać kontakt z innymi badaczami. Na blogu może znajdować się na przykład regularny przegląd artykułów z pewnych czasopism czasopism.

Prowadzenie kanału YouTube – stworzenie filmu z treściami edukacyjnymi/naukowymi –wideo jest dla wielu jedną z najprzyjemniej odbieranych form przedstawiania nauki. Aby zrobić je dobrze potrzeba jednak niezwykłego nakładu pracy.

Organizacja konferencji – życie naukowe to też spotkania, katalizatory pracy badawczej, a umiejętności organizacyjne przydają się nie tylko w nauce.

Inne pomysły to np. opracowanie i wydanie monografii, próba kontaktu z jednostką przodującą w danej dziedzinie badań, organizacja spotkania (albo wideokonferencji) z wybitnym naukowcem, wspólne czytanie książek, zawody w obnażaniu ułomnych argumentacji, zdobycie Nobla.