Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podnoszenie kwalifikacji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 
Inicjatywa OPB w IF UJ jest dofinansowana przez Instytut Filozofii UJ w ramach projektu „Zintegrowany system zdalnego nauczania w IF UJ”

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Filozofia w Internecie – strony i materiały anglojęzyczne

Dla studenta filozofii czy naukowca Internet może być jednym z podstawowych źródeł tekstów i materiałów, szczególnie, jeżeli jesteśmy gotowi korzystać ze stron i materiałów anglojęzycznych.
Spis treści:
1. Strony i portale anglojęzyczne.
2. Informacje o wydarzeniach anglojęzycznych.
3. Bazy danych online.

1. Strony i portale anglojęzyczne

PhilPapers

Ogromna baza bibliograficzna książek i artykułów filozoficznych – ponad dwa miliony rekordów. Możemy ją przeszukiwać na rozmaite sposoby – według kategorii, gdzie do wyboru mamy bardzo szczegółowe możliwości, według autora, według daty wydania, według rodzaju dokumentu czy według dostępnośc (artykuł/książka dostępne płatnie bądź bezpłatnie). Gdy już znajdziemy jakiś interesujący nas „paper” to fantastyczną funkcjonalnością jest lista podobnych tematycznie prac oraz – to akurat funkcja dostępna tylko w przypadku części rekordów – lista prac w nim cytowanych.

PhilPapers jest najlepszym internetowym źródłem informacji bibliograficznej z zakresu filozofii. Można łatwo znaleźć informacje o artykułach i książkach z różnych subdyscyplin, od analitycznej filozofii informacji po heideggerowską estetykę. Baza zawiera w przeważającej części informacje o pracach anglojęzycznych, ale można też znaleźć sporo rekordów na temat dzieł w innych językach.

Jeżeli szukamy bibliografii na dany temat zdecydowanie warto skorzystać z PhilPapers. Należy jednocześnie pamiętać, że PhilPapers to baza danych bibliograficznych a nie baza tekstów. Dowiemy się z niej gdzie szukać danego artykułu bądź książki – ale bezpośrednio pobierzemy tylko małą część wyszukanych prac (przede wszystkim te, które są wśród 29 000 dostępnych w PhilArchive).

Stanford Encyclopedia of Philosophy (SEP)

Jedno z najlepszych źródeł wiedzy filozoficznej w Internecie. W tej internetowej encyklopedii znajdziemy hasła poświęcone całemu spektrum tematów związanych z filozofią – hasła o konkretnych filozofach, o zagadnieniach, teoriach, pojęciach i dziedzinach filozofii.

Każde hasło w SEP jest w istocie długim – niekiedy na kilkanaście stron – przeglądowym artykułem naukowym na dany temat, napisanym przez eksperta i kontrolowanym przez redaktorów. W każdym haśle znajdziemy nie tylko informacje ale również szczegółową bibliografię dotyczącą danego zagadnienia, linki do innych źródeł wiedzy na dany temat i odnośnik do pełnej bibliografii na PhilPapers. Hasła w SEP są poddawane recenzji i kontroli nierzadko bardziej skrupulatnej niż w przypadku dobrych czasopism, autorami są nierzadko najlepsi eksperci z danej dziedziny a SEP stara się zadbać o to, aby wszystkie hasła były aktualne. Można w związku z tym śmiało traktować tę stronę jako równorzędne czasopismom źródło i odnosić się do niej w swoich pracach.

Internet Encyclopedia of Philosophy (IEP)

Równie rzetelna choć nieco mniejsza niż SEP internetowa encyklopedia. Hasła mają formę artykułów z bibliografią i są poddawane standardowej procedurze recenzyjnej i redakcyjnej, można mieć zatem pewność, że zostały napisane rzetelnie i że można się na nie powoływać we własnej pracy.

 

2. Informacje o wydarzeniach anglojęzycznych

PhilEvents

Portal z informacjami o nadchodzących anglojęzycznych wydarzeniach związanych z filozofią. Ogłaszane są tam najważniejsze Call For Papers (CFP) czyli nabory abstraktów/wystąpień na anglojęzyczne konferencje oraz nabory artykułów do anglojęzycznych monografii i niektórych czasopism. Podstawowe źródło wiedzy o ważnych konferencjach.

Niewątpliwą zaletą jest przejrzysty układ i możliwości wyszukiwania w dziale Upcoming events. Konferencje i nabory artykułów posortowane są według deadline’ów, więc od razu wiemy, czy się wyrobimy. Możemy je ponadto przeszukiwać według lokalizacji, odległości od miejsca, z którego wyszukujemy czy tematyki, określając jakie tematy nas interesują a jakie nie. Z tym ostatnim warto jednak uważać, ponieważ, jak na wszystkich stronach gdzie ogłoszenia dodawane są przez użytkowników, organizator może nie wprowadzić wszystkich informacji na których polega automatyczna wyszukiwarka. Można zapisać się do newslettera i dostawać na maila regularne podsumowania z nowo dodanymi i nadchodzącymi wydarzeniami.

PhilEvents to, ogólnie rzecz biorąc, najlepsza wyszukiwarka wydarzeń dla zaawansowanych studentów chcących sprawdzić się w międzynarodowym życiu naukowym.

Conference Alerts (ConAl)

Portal z informacjami o międzynarodowych konferencjach ze wszystkich możliwych dziedzin. W dziale Philosophy znajdziemy przede wszystkim duże konferencje, z których spora część to interdyscyplinarne czy ogólnofilozoficzne kongresy. Baza ConAl nie jest tak bogata jak PhilEvents i nie można jej tak sprawnie przeszukiwać, ale jeżeli jesteśmy zainteresowani konferencjami międzynarodowymi to warto do niej zajrzeć. Można zapisać się do newslettera.

WikiCFP – dział Philosophy

Interesująca strona, na której zamieszczane są CFP (nabory abstraktów/wystąpień/artykułów) do konferencji, monografii i czasopism anglojęzycznych. Baza jest dość ograniczona, ale strona oferuje dobre możliwości przeszukiwania według słów kluczowych, kategorii i lokalizacji, pozwala też na sortowanie według deadline i na tworzenie własnej listy najciekawszych naszym zdaniem CFP – tak, aby potem było je łatwiej znaleźć. Można zapisać się do newslettera.

ESAP – dział Events

Dział wydarzeń na stronie European Society for Analytic Philosophy. Baza ta jest oczywiście zawężona dziedzinowo, ale dzięki temu osoby szukające konferencji poświęconych filozofii analitycznej mogą znaleźć tu bardzo dużo wydarzeń – konferencji, CFP, wykładów, seminariów itp. Niestety, brak jest jakichkolwiek zaawansowanych możliwości wyszukiwania czy sortowania, witryna ta pełni raczej rolę zbioru odnośników do stron poszczególnych wydarzeń.

Philos-L

Zasadniczo nie jest to strona internetowa, ale lista mailingowa – zapisujemy się do niej przy użyciu naszego maila (trzeba wybrać Subscribe po prawej stronie) i dostajemy wiadomości. Znakomite źródło wiadomości o wszelkich anglojęzycznych wydarzeniach i CFP. Duża część z ogłaszanych na Philos-L odbywa się w Wielkiej Brytanii (L w nazwie wzięło się od Liverpoolu gdzie lista wystartowała), ale zasadniczo ma ona zasięg globalny.

Niewątpliwie przebija ilością informacji strony internetowe – nawet PhilEvents. Może być to jednocześnie minusem, bo wszystkie dostajemy w formie e-maili od innych użytkowników bądź od administratorów na naszą skrzynkę mailową, od nas więc zależy jak będziemy potem je wyszukiwać i co z nimi zrobimy. Wpisując się na listę trzeba być gotowym na otrzymywanie kilku, kilkunastu a niekiedy więcej maili dziennie.

Oprócz informacji o CFP, konferencjach i innych wydarzeniach na Philos-L zamieszczane są też niekiedy ogłoszenia o stypendiach, konkursach, ofertach pracy bądź też pytania użytkowników na przykład o źródło jakiegoś cytatu czy poradę w kwestii doboru literatury. Jeżeli zamiast skrzynki mailowej wolimy przeglądać media społecznościowe to informacje z Philos-L zamieszczane są na oficjalnym profilu Facebook oraz oficjalnym Twitterze.

 

3. Bazy danych online

Biblioteka Jagiellońska posiada wykupiony dostęp do szeregu baz danych oferujących informacje i pełne teksty naukowe online. Studenci UJ mogą dzięki temu bezpłatnie czytać i pobierać wiele książek i artykułów dostępnych normalnie za opłatą (zwykle zaskakująco wysoką). Listę wszystkich baz znajdziemy na stronie Biblioteki Jagiellońskiej, ale dla osób zainteresowanych filozofią istotne jest tylko kilka z nich.

Studenci, doktoranci i pracownicy UJ mogą korzystać z pełnego dostępu do baz w każdym miejscu dzięki Extranetowi UJ. Aby wejść do baz przez Extranet trzeba odwiedzić stronę extranet.uj.edu.pl, zalogować się swoimi uniwersyteckimi danymi a potem skorzystać z dostępnych zakładek (Zakupione Bazy Danych, Bazy Danych do Testowania) albo wpisać w polu po prawej na górze adres, pod który chcemy przejść – na przykład www.jstor.org i kliknąć Browse. Najważniejsze dla filozofów bazy (aby mieć dostęp trzeba wejść przez extranet) to:

JSTOR

Baza oferująca przede wszystkim artykuły z czasopism, w tym z wielu uznanych czasopism filozoficznych, głównie anglojęzycznych. Świetne miejsce do wyszukiwania przydatnych dla nas tekstów, oferuje 131 czasopism filozoficznych z wielu dziedzin filozofii. JSTOR archiwizuje teksty stare (przeczytamy na przykład numery Philosophical Review od 1892 roku) i nowe, nie znajdziemy tylko najnowszych tekstów (ostatnie 2-4 lata). Dobra wyszukiwarka wyposażona w ciekawe funkcje, np. podgląd fragmentów, w których znajduje się wyszukiwana fraza (można dzieki temu szybko zobaczyć w jakim kontekście wystąpiło wyszukiwane słowo). Po założeniu konta można dodawać znalezione teksty do swojej kolekcji.

Część tekstów dostępna jest dla wszystkich użytkowników, nawet bez logowania przez Extranet. Trzeba je wtedy dodać do tzw. „biblioteczki”, na której jednocześnie możemy mieć 3 pozycje. W JSTOR znaleźć można też informacje na temat książek, są one jednak w większości niedostępne do pobrania.

Springer Link

Baza czasopism, rozdziałów monograficznych i książek wydawanych przez wydawnictwo Springer. Oferuje teksty z wszystkich dziedzin, ale najwięcej z filozofii nauki, etyki, fenomenologii i filozofii współczesnej, przede wszystkim w języku angielskim. Dobre źródło bardzo wysokiej jakości artykułów, monografii i zaawansowanych podręczników.

Wiley Online Library

Baza danych artykułów i książek. Dostępna online jest tylko ograniczona część zasobów, ale baza oferuje mimo to sporo ciekawych tytułów i kilka ważnych czasopism anglojęzycznych.

Oxford Scholarship Online - Philosophy

Baza oferuje dostęp do ponad 2000 książek poświęconych filozofii wydanych przez Oxford University Press. Można wśród nich znaleźć zarówno pozycje popularnonaukowe jak i typowo naukowe analizy i rozprawy filozoficzne. Wyszukując należy przede wszystkim przefiltrować (w menu po lewej stronie) wyniki tak, aby pokazywały się tylko książki dostępne online.

Science Direct

Baza oferuje, pośród innych bogatych zasobów, kilka czasopism filozoficznych, wśród nich bardzo istotne dla filozofów nauki Studies in History and Philosophy of Science.

SAGE Journals

W bazie dostępnych jest kilka ciekawych czasopsim związanych z filozofią, m.in. Diogenes, Journal of Human Values, Philosophy and Social Criticism czy Philosophy of the Social Sciences.

Academic Search Complete (EBSCO)

Baza zawiera bogatą kolekcję czasopism, w tym szereg czasopism filozoficznych.

Wchodząc na stronę tej bazy mamy do wyboru kilka opcji, z których najciekawsza to EBSCO Discovery Service. Pozwala ona wyszukiwać dane słowo kluczowe, frazę, tytuł bądź autora w bazie EBSCO a w wynikach otrzymujemy albo bezpośrednio dostępne do pobrania pliki pdf albo opcję Full text finder, która automatycznie przekierowuje do odpowiedniej strony z której pobierzemy tekst. Można dzięki temu de facto przeszukiwać jednocześnie kilka baz – między innymi EBSCO, JSTOR i Springer.